شیراز، شهر شاعران و عاشقان

ثمین جعفری – این بار به بهانه رونمایی از استیكر شیراز به سراغ یکی از دوست داشتنی ترین شهرهای ایران رفتیم. شیراز، شهری که عطر فالوده و بهار نارنجش مست‌مان می‌كند. شیراز یکی از بهترین شهرها برای خاطره ساختن است. شهر فرهنگ، هنر، ادب و مقصد بسیاری از گردشگران.

در کاوش‌های گروهی سال ۱۳۱۴ در تخت جمشید که منجر به یافتن خشت نبشته‌های ایلامی شد، بر روی خشت نبشته‌ها از مکانی به نام تیزاریس و یا شیرازیس نام برده شده بود. نام شیراز از نام پسر شاه تهمورث گرفته شده است.

شیراز در دوران مختلف، پایتخت حکومت‌های آل بویه، اتابکان فارس، آل اینجو، آل مظفر و زندیان بود. در زمان هخامنشیان نیز تخت جمشید و پاسارگاد پایتخت حکومت بودند. در گذشته به شیراز القاب و عناوین مختلفی از جمله مملکت سلیمان، ملک سلیمان، دارالملک، دارالعلم و دارالفضل داده شده بود.

شیراز به دلیل داشتن بناهای تاریخی متعدد و باغ‌های بسیار زیبا، همواره به عنوان یکی از محبوب‌ترین مراکز گردشگری در ایران شناخته شده است. از مشهورترین باغ‌های شیراز میتوان باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما را نام برد.

باغ ارم در شیراز

در سال ۱۱۸۰ هجری قمری، کریم خان زند شیراز را به پایتختی برگزید و با این كار باعث رونق دوباره‌ی شهر شد. بسیاری از بناهای تاریخی که هم اکنون در شیراز دیده می شود، در دوران کریم خان ساخته شده است. آقا محمد خان قاجار، پایتخت را از شیراز به تهران منتقل کرد و این امر تا حدودی باعث از بین رفتن رونق شهر شد.

پس از جنگ جهانی دوم رونق دوباره به شیراز بازگشت و سرانجام در سال ۱۳۵۳ شمسی این شهر پس از تبریز، اصفهان و مشهد در زمره‌ی شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران قرار گرفت.

بهترین زمان سفر به شیراز

بهار شیراز آمیخته به عطر شكوفه‌های بهار نارنج و مناظر هزار رنگی است که توسط گل‌های رنگارنگ خلق شده است. اردیبهشت ماه به دلیل آب وهوای فوق‌العاده دلپذیر که غالباً با قطره‌های باران و عطر گل‌های بهارنارنج همراه می‌شود، بهترین زمان برای سفر به شیراز محسوب می‌گردد.

جاذبه‌های گردشگری شیراز

  • حافظیه

حافظیه در شمال شهر شیراز، در یکی از قبرستان‌های شیراز به نام «خاک مصلی» قرار گرفته است. قدمت تالار حافظیه به دوران زندیه بازمی‌گردد. معماری آرامگاه حافظ به سبک معماری هخامنشیان و زندیان است.

  • سعدیه

آرامگاه سعدی یکی دیگر جاذبه‌های تاریخی و ادبی شیراز است كه در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بود و او واپسین روزهای عمر خود را در آن گذراند. به دستور كریم‌خان زند بنایی در مقبره سعدی احداث شد. سازه‌ی کنونی آرامگاه سعدی در سال ۱۳۳۰ ساخته شده است.

  • دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شیراز است. دروازه‌ قرآن در شمال شرقی شیراز و میان دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار گرفته است. این دروازه در واقع خروجی شیراز به‌سمت مرودشت محسوب می‌شود كه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد تا مردم هنگام خروج از شهر از زیر قرآن رد شوند. کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و دو جلد قرآن بالای اتاقی که روی آن ساخته بود، قرار داد. این قرآن‌ها به «قرآن هفده من» شهرت دارند و امروزه در موزه‌ پارس نگهداری می‌شوند.

  • مسجد نصیر الملک

این مسجد که در نزدیکی شاه‌چراغ واقع‌ شده، از نخستین مساجد شیراز محسوب می‌گردد که در ساخت آن زیباترین کاشی‌ها به كار رفته است. در ساخت مسجد از شیشه‌های رنگی استفاده شده كه آن را به مسجد صورتی مشهور كرده است. قدمت مسجد به دوران قاجار بازمی‌گردد.

مسجد نصیر الملک
مسجد نصیر الملک
  • بازار وکیل

این بازار تاریخی که در ساخت آن بیشتر از گچ و آجر استفاده شده است، قطب اقتصادی شیراز محسوب می‌شود و در نزدیکی ارگ کریم‌خان واقع‌ شده است. قدمت بازار وكیل به دوره زندیه بازمی‌گردد.

  • ارگ کریم‌خان

قدمت ارگ کریم‌خان به دوران زندیه بازمی‌گردد. در دوران زندیه در این بنا کریم‌خان زند سكونت داشت اما در دوران پهلوی از آن به‌عنوان زندان استفاده می‌کردند و به دلیل آسیب‌هایی که به آن وارد شد بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

  • باغ ارم

قدمت باغ ارم به زمان سلجوقیان می‌رسد. کریمخان زند در بهسازی این باغ بسیار تلاش کرد. در زمان قاجاریه و به دلیل سکونت سران ایل قشقایی در این باغ عمارتی ساختند. این عمارت که هسته‌ی مرکزی باغ به حساب می‌آید، با تقلید از سبک معماری دوره زندیه ساخته شده و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری زمان قاجار شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.